fbpx

Filmy poklatkowe - produkcja timelapse

Timelapse - filmy poklatkowe

Timelapse pozwala pokazać procesy, które trwają godzinami lub dniami w kilka/kilkanaście sekund. Weźmy za przykład budowę budynku - ciężko zobaczyć jak “rośnie” ludzkim okiem w czasie rzeczywistym. Film poklatkowy pozwala jednak na taką magię, w kilka sekund możemy zobaczyć jak kolejne elementy konstrukcji pną się do góry. Podobnie wygląda sytuacja ze zmieniającym się zależnie od pory dnia krajobrazem, wzrostem roślin, czy zmieniającym się otoczeniem w mieście. Jak widać timelapse ma bardzo szerokie zastosowanie.

Filmy poklatkowe - produkcja

Jak wygląda produkcja filmów poklatkowych? Fotografujemy obiekt w określonych odstępach czasu, a następnie łączymy zdjęcia w spójną całość. Dzięki temu pokazujemy procesy, które normalnie byłyby niezauważalne w sposób płynny i dynamiczny. Rozwinięciem techniki timelapse jest hyperlapse, gdzie dodajemy ruch aparatu. Zdjęcia poklatkowe są czasochłonne - na kilka kilka, kilkanaście sekund filmu potrzeba setek zdjęć. Jednak efekt tej pracy może przerosnąć oczekiwania. Filmy poklatkowe pozwalają zobaczyć coś, co normalnie byłoby niedostrzegalne, a to zawsze robi wrażenie.

 

Do filmu dla firmy "Robot rusztowania" wykorzystaliśmy technikę timelapse, by pokazać w przyspieszeniu jak wygląda proces budowy rusztowania.

Powiązane artykuły

Przewiń na górę